27 märts, 2020
EVEA ettepanekud Vabariigi Valitsusele täiendavate meetmete rakendamiseks ettevõtlussektoris seoses COVID-19 kriisiga
27 märts, 2020
Valitsus on alates kriisi puhkemisest teinud kiireid otsuseid võtnud vastu mitmeid otsuseid kriisi leevendamiseks. Kindlasti on tegu paljude Eesti ettevõtete ja inimeste toimetulekut parandavate abinõudega ning ettevõtjad tunnustavad Valitsuse operatiivset tegutsemist. Peame siiski tõdema, et märkimisväärne osa Eesti ettevõtjatest, eeskätt FIE-d, mikro- ning väikeettevõtjad, ei saa neist meetmetest abi, kuna enamikele meetmetele nad lihtsalt ei kvalifitseeru.
Peame oluliseks, et tugimeetmed suunatakse kriisis enim kannatanud tegevusvaldkondadele ning neile, kelle kahju on tekkinud just eriolukorra tõttu. Ettevõtjatelt laekunud info põhjal esitame täiendavad ettepanekud, mis lähtuvad just VKE-de probleemidest ja vajadustest. Samas toonitame, et meie kõigi peamine eesmärk seisneb terviseriskide ennetamises ja tervisekahju vähendamises, ilma milleta ei ole mõeldav ka majanduse taastumine.
A. Ettevõtete ellujäämine ja õigusalased meetmed
- Sulgeda vähemalt kaheks nädalaks kõik kauplused, toitlustus- meelelahutus- ja teenindusettevõtted, kus toimub vahetu kontakt kliendiga. Avatuks jätta vaid toidukauplused, apteegid, tanklad jt esmatähtsate kaupade ja teenuste pakkujad.
- Tagada kullerteenuste ja pakiautomaatide kui elutähtsate teenuste tõrgeteta toimimist.
- Kiirkorras palume ülevaadet riigi sihtasutuste või avalikõiguslike asutuste (nt EAS, KIK, PRIA, Kultuurkapital) võimekusest ning tööst kriisi mõjude leevendamisel ja kriisijärgsete võimaluste ülesehitamisel oma sihtgruppi kuuluvatele ettevõtjatele.
- Pakkuda eriolukorra ajal riigi toel tasuta õigusalane nõustamine mikro– ja väikeettevõtjatele, vajadusel kehtestades selleks mingid kriteeriumid – nt. FIE-d ja kuni 10 töötajaga väikeettevõtted (täna on selline teenus kättesaadav üksnes eraisikutele).
- Võimaldada kriisis kannatanud VKE-dele ja FIE-dele intressivaba maksude ajatamist 12-18 kuu jooksul peale eriolukorra lõppemist.
- On vajalik realiseerida vähemalt kriisi ajaks EVEA ammune ettepanek ning kaotada (nt. 2020.a. lõppuni) „pilootprojektina“ sotsiaalmaksu alamäär.
- Langetada käibemaksu määra 9%-ni kriisis enim kannatanud majandussektorite – majutus, toitlustus, reisikorraldus, ürituste korraldus, kontsert- ja teatritegevus, muuseumid – toodetele ja teenustele perioodiks 2020-2021.a.
- Lubada eriolukorra kehtestamisest kuni 6 kuuks kõigil VKE-del käibemaksu kassapõhine arvestus ning deklareerimine (hetkel on selline kord lubatud vaid kuni 40 000 € käibega ettevõtetel). Kohustus deklareerida ja tasuda käibemaksu arvetelt, mis ei pruugigi laekuda, suurendab VKE-de pankroti tõenäosust ning töökohtade kadumist.
- Rakendada EL struktuurivahendite kriisipaketist saadavat ressurssi tulevikku vaatavate meetmete käivitamiseks või jätkamiseks, s.h VKE-de ärimudelite uuendamiseks, tootmisprotsesside digitaliseerimiseks ja elektrooniliste müügi-, teenuse osutamise ja turundusplatvormide loomiseks ning rakendamiseks.
- Kaasata EVEA EL kriisipaketi lisavahendite kasutuse otsustamise protsessi, et kindlustada nende jõudmine ka mikro- ja väikeettevõtjateni ning ennekõike väikeettevõtete turutõrgete vähendamiseks.
- Kiirendada väljamakseid EL vahenditest juba otsustatud projektide puhul (ka PRIA vastutusalas). Maksimaalne menetlusaeg võiks olla 2 nädalat.
- Juba otsustatud projektid EL vahenditest – lubada kõigil taotlejatel esitada väljamaksetaotlusi osaliselt tasutud dokumentide alusel (kui arve omafinantseeringu osa on tasutud).