Vabariigi Valitsus kehtestas alates 1. detsembrist testimiskohustuse kõigile inimestele, kes saabuvad Eestisse riikidest, kust on kõrgendatud risk nakatuda uue koroonaviiruse tüvega omikron. Esialgu kehtib piirang kaks nädalat kuni 15. detsembrini (kaasa arvatud).

Haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskus on nimetanud omikron riskiriikideks 8 Lõuna-Aafrika piirkonna riiki: Lõuna-Aafrika Vabariik, Botswana, Malawi, Lesotho, eSwatini, Namiibia, Mosambiik ja Zimbabwe. Epidemioloogilistel põhjustel on terviseamet lisanud Eesti seisukohalt riskiriikide nimekirja ka Egiptuse ja TürgiKõikidest nendest riikidest saabudes muutub testimine alates homsest kohustuslikuks sõltumata, kas Eestisse tullakse lennureisiga, maa või mere kaudu.

Omikron-tüve riskiriikidest saabujad peavad testima või jääma isolatsiooni. Isolatsiooni ei pea jääma viimase 12 kuu jooksul vaktsineeritud või viimase kuue kuu jooksul COVID-19 haiguse läbi põdenud inimesed, kui nad teevad viivitamata pärast riiki saabumist PCR testi ja saavad negatiivse tulemuse. Inimesed, kes ei ole vaktsineeritud või COVID-19 haigust läbi põdenud, saavad 10-päevast isolatsiooni testimisega lühendada. Selleks tuleb teha esimene PCR test viivitamata pärast Eestisse saabumist ja kordustest mitte varem kui kuuendal päeval. Kui mõlema testi tulemus on negatiivne, saab naasta tavapärase elu juurde.

Kuni negatiivse testitulemuse teadasaamiseni tuleb nii vaktsineeritud kui vaktsineerimata inimestel viibida oma elukohas või püsivas viibimiskohas.

Kui inimene pole nõus riskiriigist saabudes end koroonaviiruse suhtes testima, peab ta jääma 10 päevaks eneseisolatsiooni.

Testi saab teha lisaks lennujaamale ka kõigis teistes koroona testimispunktides: https://koroonatestimine.ee/testimispunktid/. Eesti elanikele on testimine tasuta.

Testimise nõue kehtib kõikidele reisijatele ega sõltu Eestisse saabumise viisist. Eestit transiitriigina läbivatele inimestele testimis- ja isolatsioonikohustus ei laiene.

 Kui riskiriikidest tulles on testimine isolatsiooni vältimiseks või lühendamiseks kohustuslik, siis teistest riikidest saabudes on valitsuse tungiv soovitus teha reisilt tulles PCR test.

 Korraldus ja selle seletuskiri avaldatakse kodulehel kriis.ee.

Kommentaarid