Skip to main content
01 detsember, 2020

Kiired ettepanekud EVEA’lt seoses 30.11 kohtumisega minister Raul Siemiga

01 detsember, 2020
E-kiri väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemile ja teistele ministeeriumi tippametnikele:

Minister Raul Siem oli 30.11.2020 kohtumisel EVEA-ga valmis kohe midagi praktilist ära tegema, kui EVEA esitab konkreetsed ettepanekud, mida saab olemasoleva rahaga realiseerida kriisis enimkannatanute ja toest ilma jäänud ettevõtjate päästmiseks.

Toomegi nüüd välja konkreetsed kriisis suurima käibekaotuse teinud ettevõtlusvaldkonnad, kelle toetamist peame väga oluliseks Eesti kui turismi sihtkoha atraktiivsuse säilitamiseks ja turumoonutuste vältimiseks suuremate firmade kasuks. Valdav enamus nendest ettevõtjatest ei ole seni kvalifitseerunud turismisektori kriisiabile ning ka Töötukassa palgatoetusele.

Teeme ettepaneku lisada need tegevusvaldkonnad abikõlblikke sihtgruppidena kriisikahjude osaliseks toetamiseks täiendavast turismile eraldatud summast 5 mln eur, mille üle veel käivad valitsuse arutelud.  See summa on küll väike suuremate hotellide, restoranide  ja transpordifirmdade jaoks, kuid sellega saab päästa sadu väikeettevõtteid, kes loovad Eesti turismielamusi.

  1. Käsitöö– ja suveniiride müügiga tegelevad ettevõtjad:
    1. Meenete, kunstiesemete ja -tarvete jaemüük (käsitöö- ja suveniiripoed), EMTAK 47783, käibelangus alates aprillist 2020 – üle 95% (siin ja edasi – EVEA liikmetelt kogutud andmed, täpsustamiseks on vajalik EMTA statistika perioodilt aprill – oktoober 2019 ja 2020)
    2. Antiikesemete jaemüük, EMTAK  47791, käibelangus samas suurusjärgus EMTAK 47783-ga.
  2. Kevadel toetust mittesaanud väiksed reisibürood, EMTAK N79, käibelangus 95-100%.
  3. Käsitöö- ja suveniiride tootjad (EMTAK’i järgi ei saa määratleda, sest paljudel on üldised EMTAK’id, nt tekstiili- või nahatoodete tootmine. Defineerida omaniku kinnitatud kirjelduse ja kodulehe kaudu, täiendavalt – erialaliidu nimekirjas olek).
  4. Majutusettevõtjad, kes ei kvalifitseerunud varasemates toetusvoorudes: FIEd ja mitte-käbemaksukohuslased, EMTAK I551, I552 ja I553.
  5. Jookide serveerimine, EMTAK 56301 (baarid ja ööklubid), käibelangus  üle 70%.
  6. Meelelahutusteenuseid pakkuvad ettevõtjad – EMTAK 900 Loome-, kunsti- ja meelelahutustegevus,  EMTAK 93299, lõbustus- ja vaba aja üritusi (vabaõhu- või siseüritused, v.a. kunsti- ja spordiüritused) korraldavate produtsentide ja ettevõtjate tegevus, käibelangus 60-90%.

Manuses (e-kirja) on pakutavad sihtgrupid ja toetuse peamised tingimused tabelina. Kriteeriume ja tingimusi saab ka veidi karmistada. Tungivalt palume võtta neid ettepanekuid veel ühe „stsenaariumina“ või integreerida Teie poolt koostatud variantidesse, kas või olulises osas.

Samuti on manuses (e-kirja) statistika (septembri seisuga), mis näitab käsitöö- ja suveniirikaubanduse, jookide serveerimise ja restoranide käibelangust ja sihtgruppide suurust. Teiste sektorite statistikat meil kahjuks ei ole, seda saab ministeerium maksuametilt ja äriregistrilt palju kergema vaevaga. Tabelis toodud käibelanguste analüütikat ja kriteeriumide ettepanekuid oleme teinud EVEA liikmetelt kogutud andmete alusel.

Maaeluminister ja kultuuriminister võitlevad edukalt oma ettevõtjatele lisaabi saamise eest, loodame väga, et ka ettevõtluse ja majanduse eest otse vastutavad ministrid ja ametnikud seisavad kogu oma sihtgrupi eest.

Palume igal juhul tagasisidet meie ettepanekutele, tagasilükkamise korral ka argumente.

Lugupidamisega ja koostöö soovidega

Heiki Rits

EVEA president