Ukraina põgenikud Eestis said EVEA-lt teadmisi ettevõtlusega alustamise kohta
Väljaränne, olgu see vabatahtlik või sunniviisiline, ei pea olema ettevõtlusele takistuseks. See võib hoopis avada uusi võimalusi ning olla tee eduni!
Võõral maal äriga alustamine nõuab teadmisi kohaliselt seadustest, asjaajamisprotsessidest ja kohalikust ärikultuurist. Kõiki neid teadmis said ligikaudu sada Ukrainast pärit inimest, kes osalesid ROSE-Estonia seminaridel Pärnus, Tartus ja Tallinnas. Suur aitäh Ukraina kogukonna kokkutoomisel Vira Konyk, Congress of Ukrainians of Estonia, Kateryna Levkovska, Ukrainian Business Club Estonia.
Programm sisaldas laia ettevõtlusega alustamise teemade spektrit. Ettevõtluskonsultant Siiri Sänn aitas osalejatel aru saada, kas nad on valmis alustama ettevõtja teekonda. Tugiteenuseid alustavatele ettevõtjatele tutvustas Tallinna Ettevõtluskeskus, Tartu Ärinõuandla ja Pärnumaa Arenduskeskus. Ettevõtluse õiguslikest aspektidest rääkis Kai Amos Eesti Juristide Liidust ning väikeettevõtetele esitatavatest raamatupidamisnõuetest Maire Otsus-Carpenter ja Piia Asper Eesti Raamatupidajate Kogu esindajatena. Töötukassa andis ülevaate sellest, kuidas nemad ettevõtlusega alustamist toetavad.
Oma Eestis äriga alustamise teekonnast rääkisid ukrainlased Daria Salo (massaazisalong), Ihor Barilo (e-kaubandus) ja Natalia Tymchenko (töö lastega, vaimne tervis).
Asmund Prytz (SMB Norge) tutvustas ärivõimalusi Norras. Elizabeth Miroshnichenko SMEunited lõpetas ürituse ametliku osa, tutvustades väikeettevõtluse toetamise programme ELis ja Ukrainas.
Iga osaleja sai seminarilt kaasa ukrainakeelse töövihiku „Samm-sammult ettevõtjaks“, mis annab juhiseid ja harjutusi isiklike oskuste, eesmärkide, äriideede arendamiseks ja ärimudeli loomiseks.
Veel kestab projektis osalejate jaoks ka tasuta mentorlusprogramm.
Road to Self-Employment for Ukrainian refugees in Estonia projekti rahastab EEA and Norway Grants