30 oktoober, 2020
EVEA seisukoht haigushüvitiste korra muutmisest
30 oktoober, 2020
Hr Jüri Ratas
Peaminister
Hr Tanel Kiik
Sotsiaalminister
29.10.2020
EVEA (Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon) seisukoht haigushüvitiste korra muutmisest
Täna on riik koroonakriisi valguses asunud tegelema haigushüvitiste korra ülevaatamisega lausa mitmel rindel.
Vabariigi Valitsus arutas 29.10.2020 haigushüvitiste korra muutmise võimalusi ning nagu meediast lugeda võis, on Tööandjate Keskliit väljendanud oma nõustumust valitsuse ettepanekuga (tööandja kanda jääks uue korra kohaselt 2.-5. haiguspäeva hüvitis senise 4.-8. päeva asemel).
Samal ajal on Riigikogu menetluses Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni 17. septembril esitanud eelnõu 244SE, mille sisuks on samuti haigushüvitiste maksmise korra muutmine.
EVEA, esindades suurimat ettevõtjate ja tööandjate rühma ettevõtlusmaastikul – väikeettevõtjaid (EVEA liikmeid on täna enam kui 5200) nõuab, et Eesti Tööandjate Keskliidu (ETKL) kõrval oleks aruteludesse kaasatud ka väikeettevõtjaid esindav EVEA, kuna ETKL ei saa anda lubadusi ja sõlmida kokkuleppeid kõigi tööandjate nimel.
EVEA hinnangul on nii valitsuse ettepanek kui ka eelnõu 244SE esitatud kujul vastuvõtmine ebaõiglane ning õigusvastane.
EVEA kordab oma varasemat seisukohta, et ka 01.07.2009 vastu võetud ja tänaseni kehtiv haigushüvitiste maksmise kord (TTOS §122) ei ole õiguspärane. Seetõttu nõuab EVEA haigushüvitiste korra muutmist selliselt, et see oleks õige, õiguspärane ja õiglane – s.t. tööandja maksab sotsiaalmaksu ning kindlustatud töötajale maksab ajutise töövõimetuse hüvitist (sealhulgas haigushüvitist) Haigekassa.
EVEA selgitab, et:
- a) ka täna on haigushüvitiste maksmise koorem (koroonakriisi tõttu on haiguslehtede arv veel hüppeliselt tõusnud) paljudele tööandjatele üle jõu käiv, kuna iga eneseisolatsioonis viibiva töötaja või haiguslehel viibiva töötaja eemalolekuga kaasneb tööandja kohustus otsida asendustöötajaid või maksta ülejäänud töötajatele lisatasu töökoormuse suurenemise tõttu; vajadus töö ümber korraldada jms;
- b) tööandjad juba maksavad sotsiaalmaksu ning on õigusvastane kohustada tööandjat lisaks kohustuslikele maksudele maksma tasu töötajale, kes tööd ei tee. Kriisiolukorras, kus ellujäämine on küsimärgi all, ei jaksa paljud tööandjad haigushüvitise maksmisega seotud kulu ka kanda;
- c) haigushüvitiste maksmise kohustuse panemine tööandjatele 01.07.2009. a oli juba algusest peale vale ning õigusvastane. Nimelt sätestab töölepingu seadus (TLS) tööandja kohustuse maksta töötajale tasu töö eest kokkulepitud tingimustel ja ajal. TLS §35 sätestab selgelt, et tööandja on kohustatud maksma töötajale tasu ilma töötulemust vastu saamata vaid sel juhul, kui töövõimeline töötaja ei tee tööd põhjusel, et tööandja talle tööd ei anna.