Väljastan energiamärgiseid, mis koostatakse ehitusregistris. 14. augustil 2018 viis ehitusregister sisse muudatuse, et vastutava spetsialisti pädevust kontrollib kutsekoda. Kuigi mul on kutse olemas, saan registris veateate, et puudub vajalik kutse. Riik nõuab, et teatud asjad oleksid vormistatud erialaspetsialistide poolt ainult nende süsteemis. Mitte kusagil mujal seda teha ei saa ega tohi. Nüüd arendasid nad juurde automaatse kontrolli kutsekojaga, mis kontrollib vastava tunnistuse olemasolu. Kuid vähemalt minu puhul see kontroll ei tööta.

Lugedes nende veebilehe kirjeldust, siis võib seal leida kutseid, mida ei ole olemaski, ehk nendele olematutele kutsetele on antud õigused. Näiteks Hoonete energiaaudiitor 6,  sellist kutset nagu Hoonete energiaaudiitor ei ole üldse olemas. Kui otsisin abi, selgus, et tehniline tugi kas ei võta telefoni vastu või nad ei oska midagi öelda, ja ütlevad, et ju siis keegi teine peab uurima. Kirjadele tulevad automaatvastused, et nad vastavad viie tööpäeva jooksul. Kaotasin selle segaduse pärast kliendi, sest ma ei saanud lubatud ja kokkulepitud tööd talle teha.

Ehitusregistri probleemidest on ka varem tihti ajakirjanduses juttu olnud. Asi on nii lipp-lipi peal arendatud ja nii suurte probleemidega, kuid keegi midagi ette ei võta. Suurtel ettevõtetel on täiesti eraldi inimesed tööl, et sinna dokumente lisada. Aga see, et väikeettevõtjad kaotavad raha, energiat, aega – see ei huvita seal küll kedagi.

PANE TÄHELE!
Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) on käivitanud kampaania #SMEtoo ning teeb kõigile Eesti väikeettevõtjatele üleskutse avaldada oma markantseid lugusid suhtlemisest riigi, ametnike ja suurfirmadega, ehk rääkida avameelselt ebaõiglasest kohtlemisest.
EVEA kogub lood kokku ning edastab asjaomasele ministrile palvega pakkuda olukorra parandamiseks välja konkreetsed lahendused.

Teata ning jaga oma lugu siin või saada meile e-postiga evea@evea.ee.

Loe #SMEtoo lugudest nii kodulehel kui Facebookis!

* SME – inglise k small and medium-sized enterprises, eesti k väike–ja keskmise suurusega ettevõted

Kommentaarid