Mis muutub 2025.aastast? Aruandlus, nõuded.
Euroopa Liidust importijal väheneb aruandluskohustus
📍Alates 2025. aasta algusest ei pea ettevõtjad kauba saabumisel Euroopa Liidust (EL-ist) enam statistikaametile andmeid esitama.
Eesti läheb uuel aastal impordistatistika koostamisel üle EL-i liikmesriikide detailandmete kasutamisele (SIMSTAT). See tähendab, et kauba saabumise kohta saadakse andmed teiste liikmesriikide lähetusandmetest. 2025. aasta jaanuaris tuleb veel viimast korda Intrastati “Kauba saabumise” küsimustikus esitada andmed 2024. aasta detsembris EL-i riikidest Eestisse saabunud kaupade kohta.
EMTAK koodide muudatused
📍1.jaanuarist 2025 hakkab kehtima uus Eesti majanduse tegevusalade klassifikaator (EMTAK), mis on Eesti kohandustega versioon Euroopa tegevusalade klassifikaatorist NACE.
Olemasolevate ettevõtjate puhul jäävad esialgu tegevusalad registris samaks. Nende korrigeerimine toimub järkjärgult vastavalt majandusaasta aruannete esitamisele ja seal välja toodud tegevusaladele. Ka sel juhul ei puuduta muudatused kõiki ettevõtjaid, sest teatud tegevusalade koodid ei muutugi. Siiski soovitame tähelepanu pöörata tegevusala nimetustele ja sisule, sest kood võib küll olla jäänud samaks, kuid tegevusala sisu ja/või nimetus muutunud.
Tööversioon uuest klassifikaatorist on tutvumiseks Äriregistri tegevusalade otsingus. Peamised uuendused on välja toodud Abiinfo lehel EMTAK jaotuses.
Kehtima hakkava EMTAK versiooni peamiseks uuenduskohaks varasemaga võrreldes on vahendusteenuste eraldamine. See tähendab, et kui praeguses klassifikaatoris on näiteks rajatiste ehitus ja ehitustööde vahendus ühe koodi all, siis järgmisest aastast on vahendusteenusel eraldi tegevusala kood. Samuti ei eristata edaspidi digitaalseid ja muid kanaleid, mis lihtsustab õige tegevusala leidmist.
Üleminekutabelist saab vaadata, kas ettevõtte praegune kood jääb samaks või muutub.
Elektriautode laadimispunkti nõue parklates
📍1. jaanuariks 2025 peab rohkem kui 20 parkimiskohaga mitteeluhoonetel olema paigaldatud vähemalt üks elektriautode laadimispunkt.
Uuel aastal saab läbi viieaastane üleminekuaeg, mis oli mõeldud mitteeluhoonete varustamiseks elektriautode laadimistaristuga. Alates 1.01.2025 peavad kõik olemasolevad mitteeluhooned, kus on üle 20 parkimiskoha, olema varustatud vähemalt ühe elektriautode laadimispunktiga. See puudutab näiteks büroohooneid, kaubanduskeskuseid ja muid asutusi.
Hoone tehnosüsteemide hindamise nõue
📍1. jaanuariks 2025 tuleb hinnata tehnosüsteemide energiatõhusust olemasolevates elu- ja mitteeluhoonetes, mille tehnosüsteemide nimivõimus on suurem kui 70 kW.
📍Olemasolevates mitteeluhoonetes, mille kütte- või jahutussüsteemi tegelik või projekteeritud nimivõimsus on suurem kui 290 kW, tuleb tehnosüsteemi energiatõhususe suurendamiseks paigaldada 1. jaanuariks 2025 automaatikasüsteem, kui see on tehniliselt teostatav ja majanduslikult põhjendatud.
Alates 2025. aastast tuleb tehnosüsteemide energiatõhusust hinnata juba süsteemi paigaldamisel, asendamisel või ümberehitamisel. Tehnosüsteemi energiatõhususe hindaja kannab hinnangu andmed ehitisregistrisse.
Mitteelamute laadimistaristut, tehnosüsteemide energiatõhususe hindamist ja automaatikasüsteemide paigaldamist kontrollib Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA). Elamute nõuete täitmist kontrollib kohalik omavalitsus ehitusloa ja kasutusloa menetluse käigus.
Täpsemalt saab nõuete kohta lugeda ehitusseadustikust.