Koalitsioonilepinguga paika pandud alampalga tõstmisest väikeettevõtja pilgu läbi
19 aprill, 2023
Lugedes värsket koalitsioonilepingut, ning ettevõtjana loomulikult eriti põhjalikult peatükki „Majanduskasv ja innovatsioon“, muutub meel algul päris rõõmsaks – no kellel saaks midagi olla selle vastu, et valitsus juhib ja arendab innovatsiooni ökosüsteemi süsteemselt. Pisut arusaamatuks jääb, mis ime-tööriistad on innovatsioonitrepp ja rohetrepp, mis peaksid aitama ettevõtetel hinnata innovatsioonimahukust ja keskkonnajalajälge ning tõsta seeläbi konkurentsivõimet. Aga pole hullu – küllap selgub töö käigus ka nende treppide kohta rohkem. Investeeringud teadus- ja arendustegevusse on samuti riigi arengu seisukohalt mõistlik valik.
Edasi lugedes muutub aga meel morniks – ühest küljest – kui avalikus sektoris kehtestada 2027. aastaks alampalga tasemeks 60% mediaanpalgast – on see ju hea. Igaühele tema töö eest inimväärne tasu. Kui aga lugeda, et koalitsiooni eesmärk on 2023. aasta mais (nüüd kohe!) sõlmida kolmepoolne hea tahte kokkulepe ametiühingute ja tööandjatega, et alampalk jõuaks 2027. aastaks 60%-ni mediaanpalgast ning et alampalk kasvaks keskmisest palgast kiiremini, siis tekib küsimus – kas koalitsiooniläbirääkimiste laua taga istujad ikka teavad, kuidas Eestis alampalga kokkulepe sünnib, ning kes on tegelikult need, kes Eestis alampalka maksavad ja miks nad seda teevad?
Iseenesest inimlik ja lausa hädavajalik on likvideerida palgavaesus ning lausa piinlik peaks olema ettevõtjatel sellega mitte nõustuda.
Kui aga teemat pisut analüüsida, siis paratamatult jõuame küsimuseni – kas seatud eesmärk on tegelikult alampalka maksvatele ettevõtetele jõukohane ning kas see ka päriselt aitab madalapalgalisi?
Ning mis kõige olulisem – kas kolmepoolse kokkuleppe sõlmimisel on laua taga tegelikult puudutatud isikud – väikeettevõtjad ning nende töötajad?
Tuleb tunnistada, et nii, nagu sageli, on ka selle teema puhul üks mootoreid ilmselt „populistlik punkti võtmine“ sest kahjuks on koalitsiooniläbirääkijad jätnud tähelepanuta paar olulist pisiasja:
- Töötasu (sh alampalga) tõstmise vältimatuks eelduseks on tootlikuse tõus – vastasel juhul see pidu kaua ei kesta ja töökohad kaovad sootuks;
- Tänaseid läbirääkijaid, keda riik loodab survestada neile sobivat alampalga kokkulepet sõlmima – enamikke ametiühinguliikmeid (loe: suurte ettevõtete ja avaliku sektori ettevõtete töötajaid ja riigiteenistujaid) alampalk sisuliselt ei puuduta. Samuti ei ole alampalk allpool viidatud uuringu kohaselt Eesti Tööandjate Keskliidu (valdavalt suuri ettevõtteid esindav organisatsioon) liikmete jaoks oluline teema. Küll aga on sellest otseselt puudutatud niigi keerulisemas olukorras olevad väikesed ja keskmised ettevõtjad, kes moodustavad üle 99% kõigist tegutsevatest ettevõtetest, annavad ligi 90% erasektori tööhõivest ning kes maksavad 75% töötasudest ja töötasumaksudest.