EVEA saatis eelmisel nädalal valitsusele ettepanekud renditoetuse meetme taasavamiseks, et aidata varjusurmas olevaid kaubandus- ja teenindusettevõtjaid, kelle tegevus on tugevas sõltuvuses välisturistidest või kelle tegevust jätkuvalt oluliselt piiratakse kas valitsuse või kohaliku omavalitsuse Covid-19 pandeemiast tingitud ettekirjutustega. Meedet võimaldaks taasavada kevadel välja jagamata raha.

Kaubandussektor on küll statistikaameti andmetel kevadisest šokist tublisti taastumas, samas on olemas jaekaubanduse segment, kus olukord ei ole alates eriolukorra väljakuulutamisest muutunud ning kus käive on tänaseni kadunud pea sajaprotsendiliselt.

„Jutt käib peamiselt välisturistidele orienteeritud suveniiri – ja käsitöökaubandusest, kelle taga on ka tööta jäänud arvukad kohalikud käsitöötootjad. Samas, hädas on ka välisturistidele oma ärimudelit rajanud Tallinna vanalinna ja teiste turismikeskuste nagu Pärnu, Haapsalu, Kuressaare söögi-,  joogi- ja meelelahutuskohad, keda lisaks välisklientide kadumisele surusid põlvili ka pandeemia piiramise meetmed,“ kommenteeris EVEA president Heiki Rits.

EVEA ettepanek puudutab jaekaubandusettevõtteid, kelle käibelangus perioodil aprill–september 2020. a  on üle 80% ning teenindusettevõtteid käibelangusega üle 70% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Pakutud toetus oleks kuni pool faktiliselt perioodil aprill–september 2020. a makstud üüritasudest ja kommunaalkuludest, kuid mitte rohkem, kui 20 000 eurot tegevuskoha kohta ja mitte rohkem, kui 20% 2019. aastal tasutud kõikide riiklike maksude summast (sh. tööjõumaksud). Toetuse üheks tingimuseks on ka kohustus hoida toetatud ettevõtet või tegevuskohta stardivalmis kohe, kui reisi- või muud ametlikud  piirangud leevenevad.

Hetkel on osa üüripindadel tegutsevaid ettevõtteid suutnud endale kaubelda välja soodustused aasta lõpuni, kuid suur osa ei ole üldse saanud või said ainult lühiajalist soodustust. Tallinna linnavalitsus on otsustanud viia Tallinna kesklinna pindadel tegutsevatele toitlustus-, kaubandus- ja meelelahutusasutustele sisse rendivabastuse 80% ulatuses septembrist kuni detsembri lõpuni, kuid munitsipaalpindadel tegutseb vaid ca 20% nendest ettevõtetest. Hoonete eraomanikud ei ole sama lahked, kuigi osa neist tegi erinevas ulatuses soodustusi eriolukorra ajal ja ka pärast seda. Sügise ja uute piirangute saabudes sattusid erapindadel tegutsevad kaupmehed eriti raskesse olukorda.

„Oleme analüüsinud kümnete, peamiselt Tallinna vanalinnas tegutsevate ettevõtete majandusnäitajaid ja rendipinnaga seotud kulusid.  Kuna tegemist on väärtuslike ajalooliste hoonetega, siis üüritasud koos kõrvalkuludega on peale tööjõukulude teine suurim kuluartikkel. Enamasti on ka üürnik ruumide remonti ja sisekujundusse investeerinud suured summad ja ettevõtte kolimine mujale ei ole lihtsalt võimalik. Ka üürilepingu lõpetamine on enamasti seotud väga pika etteteatamisega. See tingib olukorra, et poe-,  kohviku- ja baaripidajad püüavad iga hinna eest oma kohad alles hoida, seda olukorras, kus paljude käive on juba pool aastat vaid mõni protsent tavapärasest või puudub üldse,“ ütles EVEA asepresident Marina Kaas.

Samas usuvad Kaasi sõnul ju kõik, et inimeste reisimine taastub kiiresti, kui tekib töötav vaktsiin. Küll aga poleks siis võimalik sama kiiresti taastada kadunud kaubandus- ja teenindusinfrastruktuuri, mis meie peamised turismikeskused nii atraktiivseks teeb. „Pakutav toetus võiks olla paljudele sellistele ettevõtjatele päästerõngaks! Meie arvutuste kohaselt saab järgi jäänud ca 3 miljoni euroga aidata ca 460 ettevõtet või tegevuskohta, kes kõik on eelmistel aastatel tublisti riigikassasse maksudena panustanud“, märkis Kaas.

Loe palun lähemalt EVEA ettepanekuid valitsusele renditoetuste meetme kohta, kus tuuakse välja  konkreetsed sihtgrupid, toetuse saamise eeldused ja välistused, milline võiks olla toetuse arvestuse baas ja millised võiksid olla toetuse määrad ning maksimumsummad SIIN.

Lisainfo:

Marina Kaas

marina@evea.ee

tel. +372 502 1484

 

Kommentaarid