Oleme väike ettevõte Muhu saarel, kes tegeleb klientidele detailide 3D modelleerimise ja eriprojektide pakkumisega. Valmistasime varem kliendi joonistest, vajadustest lähtuvalt kummi-ja plastitööstuses kasutatavaid tootmisvahendeid vajalike detailide tööstuslikuks tootmiseks. Samuti valmistasime mitmesuguseid täppisdetaile ja rakiseid. Meie põhiklientideks olid suured rahvusvahelised korporatsioonid nagu Scania, Volvo, ABB, Alfa Laval, Trelleborg jne. Meil oli võimekus pakkuda joonistest kuni valmislahenduse ja tootmisvahendini nö võtmed kätte. Olime eranditult omavahenditest investeerinud CAD/CAM tarkvarasse, CNC tööpinkidesse ja soetanud vana töökoja Muhu saarel Nõmmkülas. Tellimustega olime kaetud vähemalt pool aastat ette.

Paraku jäi meie hoovõtt lühikeseks, kuna aasta hiljem pärast mandri ja saarte vahelise uue elektriliini kasutuselevõttu hakkasid ilmnema kummalised probleemid CNC masinate töös. Masinad seiskusid töötsüklite ajal iseenesest. Tihti tuli 60-tunnise töötlustsükliga alustada uuesti, kuna lõpptulemus ei vastanud selgusetutel põhjustel tolerantsidele.

Tootmishoone oli küll vana, kuid olime ehitanud tervele majale uue elektrisüsteemi. Vastavalt oma vajadustele. Samuti oli paigaldanud Elektrilevi meie hoone energiaga varustamiseks uue maakaabli, mispärast ei osanud me kohe alguses anomaaliate põhjustajaks pidada elektri kvaliteeti, ja saime aimu asjade käigust alles siis, kui suurem kahju sündis. Hakkasime pidama päevikut, et jälgida energia kvaliteeti. Pilt, mis avanes, rääkis enese eest. Faaside asünkroonsus oli tohutu, samuti kõikus pinge üsna suvaliselt.

Tegime lärmi, mille tulemusena vahetati alajaam, millel ei olnud väidetavalt midagi viga, kahe nädalaga välja. Selle tulemusena lahenes üks probleemidest, kuid suur elektrivoolu kõikumine jäi kõikidele vaidlustele ja selgitustele vaatamata. Esitasime ka kahjunõude, mida “menetleti” pool aastat. Kahjunõuet ei rahuldatud. Saatsime vaide edasi erikomisjoni, kus sisuliselt midagi ei arutatud ja oli ainult formaalsus.

Kuni vaie oli üleval, hoidis Elektrilevi elektri kvaliteeti üsna rahuldavas seisus ja saime peale seadmete kuupikkust remonti oma tööd lõpetada. Peale erikomisjoni eitavat otsust hakkas pinge jälle kõikuma. Meile sai see viimaseks tilgaks karikas.

Tänaseks oleme müünud nii seadmed kui hoone ja tegeleme ainult CAD/CAM modelleerimise ja projekteerimisega. Tegeleme ka hoopis teisel alal lisategevusena. Hetkel oleme alustanud protsessi kogu firma kolimiseks mandrile. Võimalik, et ka riigist välja.

Tahtsin tuua näite sellest, kuidas üks riigiettevõte käitub, ja kui vähe hoolitakse tegelikult ettevõtjast või eraisiku investeeringust. Selgus ka väga palju nüansse riigiettevõtte töökorraldusest kogu protsessi käigus. Nagu näiteks järelvalve puudumine kvaliteedile, kauglugejate töö kvaliteet, arvete esitamine tarbitud energia eest jne.

PANE TÄHELE!
Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) on käivitanud kampaania #SMEtoo ning teeb kõigile Eesti väikeettevõtjatele üleskutse avaldada oma markantseid lugusid suhtlemisest riigi, ametnike ja suurfirmadega, ehk rääkida avameelselt ebaõiglasest kohtlemisest.
EVEA kogub lood kokku ning edastab asjaomasele ministrile palvega pakkuda olukorra parandamiseks välja konkreetsed lahendused.

Teata ning jaga oma lugu siin või saada meile e-postiga evea@evea.ee.

Loe #SMEtoo lugudest nii kodulehel kui Facebookis!

* SME – inglise k small and medium-sized enterprises, eesti k väike–ja keskmise suurusega ettevõted

Kommentaarid